“КО ЈЕ САВИЈЕН НАД КЊИГОМ, УСПРАВНО ХОДА!”- НАЦИОНАЛНИ ДАН КЊИГЕ

28. фебруара 2022.године, у ОШ ”Десанка Максимовић” у Ковину, обележен је Национални дан књиге и Дан Народне библиотеке Србије. У сарадњи са библиотекарком школе Миљаном Зејак и учитељицама Снежаном Ломигора и Наташом Буљугић, ученица 4/1 разреда, Дуња Стефановић и 4/2 разреда, Ангела Јаневска, читале су најмлађим ученицима на часу, дечије песме. Изражајно и гласно, дочаравале су стихове који су код најмлађих будиле машту и сва друга чула која су ту машту обогатила. Наши прваци, који су сада већ научили да читају ћирилично писмо, добили су од старијих другара веома леп пример гласног и изражајног читања.” Док се чита, читање одржава дечији ум будним и искључује нарушавање и пропадање когнитивних способности. “Развија се говор и богати речник. Читањем се богати искуство. Развија се и способност комуницирања и комуникације. Немерљива је улога гласног читања сваког појединца!

Политичар, дипломата, новинар и аутор Сретењског устава и кнежев секретар, Димитрије Давидовић је пре 190 година упутио писмо кнезу Милошу у којем предлаже оснивање  установе под именом Народна библиотека Србије и да се тај дан узме као Дан најстарије установе културе у Србији. У новембру 1832. кнез Милош Обреновић је наредио да се по један обавезан примерак књиге доставља Народној библиотеци.

Од 2013. године, 28. фебруар се обележава као Национални дан књиге.

,