Још један успешно завршен еTwinning пројекат ученика 3. разреда

Штампа

Ученици трећег разреда су у другом полугодишту, заједно са својим учитељима, Јованом Крстић и Милошем Баковићем, били учесници eTwinning пројекта „Little Digital Citizens, Big Democratic Voices”. Овај међународни пројекат окупио је 6 школа из Турске, Чешке, Италије и Србије, а у њему су учествовали ученици узраста од 6 до 12 година.

Циљ пројекта био је да ученицима приближи кључне демократске вредности као што су учешће, права, одговорност, праведност и поштовање кроз концепт дигиталног грађанства. У данашње време деца одрастају у окружењу у којем се велики део комуникације и друштвеног ангажовања одвија у дигиталном простору. Од слободног изражавања ставова до уважавања туђих мишљења на интернету демократско учешће данас превазилази границе физичког окружења. Због тога пројекат настоји да ученике упозна са појмовима демократије, грађанства и дечјих права кроз развијање вештина дигиталног грађанства, подстичући их да постану одговорни, активни и уважавани чланови заједнице, како у онлајн тако и у офлајн окружењу.

Кроз сарадњу у међународним тимовима, ученици су развијали вештине комуникације, тимског рада и интеркултуралног разумевања. Заједничким радом креирали су различите дигиталне садржаје: лого пројекта, плакате о безбедности на интернету, постере из подручја дигиталног грађанства и видео-материјале драматизацијe на тему дигиталне демократије, примењујући савремене дигиталне алате и развијајући своје креативне и техничке компетенције. Морамо да напоменемо да су ученици током свих ових активности били веома креативни, а посебно истичемо да је и ученик III/1, Стефан Ромчев, посебно награђен јер је његов постер из подручја дигиталне демократије освојио прво место приликом гласања за најбољи постер пројекта.

https://www.youtube.com/watch?v=ZF9GDNWcm0I

https://youtu.be/eQpvJR2IRFM?si=6LyKQqwwFcCFEKp5

https://youtu.be/OOWibdc5afA?si=RpIqOLjGaKR7GTEa

https://heyzine.com/flip-book/64d633f23c.html

Такође, огроман значај имало је учешће ученика на вебинарима и у интерактивним Kahoot квизовима, током којих су ученици стицали и продубљивали знања о дигиталној безбедности, одговорном понашању на интернету и заштити личних података.

Током пројекта ученици су међусобно размењивали писма што представља значајан вид сарадње који обогаћује пројектне активности и доприноси развоју ученика. Кроз писање и размену писама ученици развијају комуникацијске и језичке вештине, упознају вршњаке из других средина и култура и јачају осећај припадности европској заједници учења. За сам пројекат ова активност доприноси већој интеракцији и повезаности партнерских школа, чинећи сарадњу садржајнијом и личнијом.

Као резултат успешне међународне сарадње, настао је заједнички финални производ - дигитална књига са причама ученика о дигиталном грађанству и дигиталној демократичности. Ова књига представља значајан допринос eTwinning пројекту јер је омогућила ученицима да на креативан и занимљив начин представе своја знања, ставове и искуства у дигиталном окружењу. Кроз писање прича ученици су развијали дигиталне, језичке и креативне компетенције, као и свест о одговорном, безбедном и етичком понашању на интернету. Дигитална књига је уједно постала трајан резултат пројекта који омогућава размену идеја и примера добре праксе међу партнерским школама и широм образовном заједницом.

https://www.storyjumper.com/book/read/189182531/untitled

Пројекат је значајно допринео развоју кључних компетенција ученика али и наставника, нарочито у областима дигиталног грађанства, дигиталне и медијске писмености, критичког мишљења, комуникације, сарадње и креативног решавања проблема. Истовремено, подстакнуто је развијање одговорног, безбедног и етичког понашања у дигиталном окружењу, што представља један од основних циљева савременог образовања.

Јована Крстић

Милош Баковић