Чување традиције и обичаја ученика 2/1 и 2/2 разреда

На дан Малог Ускрса или Побусаног понедељка, стари обичај у Банату, у нашем крају, селима Подунавља и уз реку Млаву, јесте “Другање”. У нашој школи је то традиционални обичај, који обележавају ученици млађих разреда. Иако су ванредне околности, ученици наше школе, овај обичај нису заборавили и занемарили. Ђаци 2/1 и 2/2 разреда су у кругу своје породице обележили овај дан “Другања”, које се зове још и “Сретање”, “Побрање”, “Побра”... Деца су кроз исплетени венац од цвећа и гранчица врбе, разменила офарбана јаја, а затим се куцала са њима. На крају су се пољубили кроз венчић и на тај начин, по веровању, учврстили пријатељство. Венац су бацали у вис више пута уз жељу да расту до неба, а затим су венац, или пустили низ реку или окачили о плодно дрво или бацили на кров куће.

Овај обичај “Другања” дешава се у пролеће, у време Ускрса и има посебну вредност јер

“ се тада живототворна снага обновљене природе преноси на децу, преко воде, врбе и јаја, као примарних симбола живота!”

ОСТАНИ КОД КУЋЕ