Вук Стефановић Караџић – Читамо и пишемо на српском, народном језику!

Сваке године, 8. новембар, ученици ОШ “Десанка Максимовић“ посвете Вуку Караџићу. Тога дана се реализују бројне активности. Ученици литерарне секције, направили су тематски плакат испред школске библиотеке. Најмлађи су цртали Вуков лик и увек са препознатљивим детаљема: брковима и фесу. Правила су се и слова са цепканим, разнобојним колаж папиром, која су добијала нека нова значења и „носила“ нове поруке. Плакати су представљали својеврсну презентацију о животу и делу великог Вука, али са руком писаним текстовима, где су ученици показивали велику склоност ка лепом писању, па чак и са калиграфским умећима. Гледане су презентације из Музеја Вука и Доситеја у Београду, који су ученици имали прилике да посете. Такође су организоване краћа „посела“ где су ученици говорили народне пословице и изреке, својим другарима других одељења, који су такође, за узврат домаћинима, говорили своје умотворине. Баш као некада, на правим поселима. Приказана је и пројекција о Вуку Караџићу у емисији „Коцка, коцка, коцкица“ која је део јединственог серијала емисија за децу. Много лепих дешавања у школи у празничном расположењу, учинили су свим просветним радницима школе СРЕЋНИЈИ ДАН ПРОСВЕТНИХ РАДНИКА!

Идеја о дану наставника зачета је у Индији 1962. године, а тек 1994. године УНЕСКО је препознао значај обележавања овог датума. Дан просветних радника прихваћен је широм света, у преко 100 земаља, али се дан обележавања разликује од земље до земље. Свака земља узела је онај датум који је важан за њену националну просвету, па се тако у Србији овај празник обележава 8. новембра, будући да је то дан рођења Вука Стефановића Караџића.