Дан словенске писмености обележен у ОШ “Десанка Максимовић“

Празник Св. Ћирило и Методије прославља се 24. маја, а ускоро ће, одлуком Скупштине Србије, бити проглашен и државним празником ( радни дан), као Дан сећања на мисионарство и визионарство браће из Солуна из времена јединствене хришћанске цркве, који се обележава и у другим словенским земљама ( Пољска, Чешка, Русија, Украјина, Словачка, Македонија). Ученици првог и другог разреда су на часовима верске наставе, са вероучитељем, Душаном Васићем и грађанског васпитања, са учитељицама Снежаном Ломигора и Наташом Буљугић, имали прилику да се упознају са значајним личностима и њиховим делима: Ћирилом и Методијем. Живели су у периоду од 815-885.године. Пре него што су се замонашили, били су Константин и Михајл. Они су заслужни за ширење писмености међу словенским народима и представљају симбол просветитељства. Ученицима је приказана Глагољица, прво писмо Словена, коју су створили апостоли, Ћирило и Методије. Могли су да је упореде са данашњом Азбуком. Тим писменима, браћа су преводила Свето писмо, Литургије и друге црквене књиге на словенски језик и тиме приближили веру и описмењавали свештенике и њихове нараштаје, постављајући темеље словенској писмености, дајући и допринос излазку словенске писмености на политичку сцену. Отац Душан је показао ученицима и примерке старих црквених књига које су се ручно исписивале уз Божији благослов, миром и спокојством, из чега су настајали текстови „вере благочестиве“. На питање да ли су им књиге тешке, пробали су да понесу неку од тих старих књига и брзо се уверили да ипак њихове штампане књиге, са такође штампаним илустрацијама, немају ту тежину. Старе књиге су велике и обимне због материјала од којих су оне прављене, закључила су деца. Али највећу тежину, свакако, имају у својој духовној вредности!