Предузетништво-ковин и Кембриџ баш и нису превише далеко

Вероватно знате да је Кембриџ универзитетско насеље у источној Енглеској. Основан је 1209. год и данас спада у један од три најпризнатија светска универзитета. Чини га 31 колеџ и многе историјскеличности везане су за његово оснивање или рад.Хенри VIII, Исак Њутн, Еразмо Ротердамски и Стивен Хокинг су неки од њих. Ученици 5. разреда наше школе имали су прилику да се упознају са будућим полазником Кембриџ универзитета. То је Јелена Думић Из Ковина. У оквиру развоја међупредметне компетенције - предузетништво она је ученицима представила свој животни пут. Испричала им је како је дете, које је као и они почело своје образовање у једној ковинској основној школи,успело да стигне до најпрестижнијег светског универзитета.Говорила је о сновима,храбрости,истрајности и раду.Уз осмех им јесаветовала   да не забушавају у школи, да ослушкују себе и баве се ониме што воле. Набројала је и много практичних савета за одлазак у Кембриџ (у случају да неко од петака пожели да покуша). Захваљујемо се на времену које је издвојила за посету петацима и подстицајним речима речима које им је упутила.

O Јелени Думић

Завршила је Филолошку гимназију у Смедереву и дипломирала на Филолошком факултету у Београду Српски језик и књижевност. На Кембриџу се пријавила за лингвистику. Тамо је на постдипломским студијама.Заитересована је за рад са аутистичном децом која не говоре или имају сметње у говору.За упис на Кембриџ био је потребан висок просек оцена на студијама и  знање енглеског језика на веома високом нивоу .Такође веома су били важни пројекти на којима је учествовала у току студија.Њен пројекат се односио на израду програма тј.игрице за учење правописа.Добила је плаћено школовање и смештај.Боравак у Кембриџу  за годину дана кошта око 35000 евра.Од свих  постдипломаца на години само 5 добија све плаћено.Јелена је једини студент из Европе коме је одобрена  таква врста стипендија.Позвала сам је на час на коме  смо обнављали  градиво  о биологији као науци и  о научним истраживањима.На часу се развија и међупредметна компетенција -предузетништво,јер је Јелена   ученицима објшњавала како могу доћи до високог образовања и бавити се ономе што воле .Такође је споменула да су студентима који заврше Кембиџ отворена врата за запослење у многим иностраним институцијама и фирмама и да понуде за посао стижу још у току студија.Између биологије и лингвистике постоји још једна веза ,сем студирања на Кембриџу и бављења науком,јер лингвистика проучава  и рад можданих структура које омогућавају говор што је тема и за биолошка истраживањa.

Наставник: А.Славковић