Другање "Десанкиних" ђака

У понедељак, 20. априла, двориште ОШ "Десанка Максимовић" Ковин је било шарено од разних цветних креација које само малишани могу да осмисле. И ове године, као и свих претходних, седам дана након Ускрса, тачније, на други дан Малог Ускрса, у народу познат као Побусани понедељак, обављен је један од старих, банатских обичаја, по називу Другање.

Свако од ученика носио је офарбано јаје и венчић од цвећа тражећи потенцијалног новог друга или другарицу. Ученици су након пољупца кроз венац разменили офарбано јаје и дружење наставили на симболичан начин, уз куцање јајима.

Наши ђаци су тиме показали да један од највећих хришћанских празника обилује многим лепим и занимљивим обичајима, које они, свакако, брижно чувају од заборава.

Снежана Ломигора