„Заборављене игре и вештине“ у Плочици

Игра је непоновљива активност која највише одговара дечијој природи. Деца се играју из задовољства, али игра за њих није само забава, већ и могућност задовољавања основних потреба за стварањем и дружењем.

Традиционална, седма по реду, манифестација „Заборављене игре и вештине“ одржана је 19. септембра 2015. године у Плочици. Манифестација је део пројекта у организацији плочичке месне заједнице и ОШ „Ђура Филиповић“ у Плочици, а њени учесници су, поред ученика многобројних школа из ковинске општине, били и ученици нижих разреда ОШ „Десанка Максимовић“ из Ковина.

Ово је посебан доживљај који обухвата многобројне старинске сеоске игре које су заборављене због све урбанијег начина живота, а у којима ученици тестирају своју снагу, брзину и умеће. У таквом једном амбијенту одушевљења и навијања манифестација је попримила карактер спортског такмичења.

У духу најлепше народне традиције гости су дочекани традиционалним, војвођанским доручком: хрскавим хлебом намазаним машћу са црвеном паприком. Игре у којима су се ученици такмичили засноване су на сеоским мотивима – „зврцање сличица на банак“, „гађање праћком у мету“, „кобасичари“, „крајцарице“ (бацање новца на црту), „роше“ (гађање кликером из рупе), „тапке“, „слика – бело“, „ређање шапурина“, „терање точка“, „круњење кукуруза“, „трка на штулама“. Наши ђаци освојили су друго и треће место у “крајцарицама”, као и треће место у “рошама”. За остварен успех припале су им медаље, дипломе и пригодни поклони.

Ученици су се вратили препуни дивних утисака, а следеће дружење је заказано за годину дана. Промовишући здрав живот, тимски дух, маштовитост и љубав према селу, ова манифестација шаље позитивну слику другима подстичући толеранцију и дружење међу децом.

Татјана Бошков и Милош Баковић