Деца чувају традицијуа

И ове године као и свих претходних, седам дана након Васкрса, тачније на Побусани понедељак обављено је другање ученика наше школе. Побусани понедељак увек пада у први понедељак после Васкрса. Иако није најјасније од када датира традиција обележавања овог дана и одакле је она дошла, верује се да је овај обичај најпре настао у крилу руске цркве, одакле је дошао и у наше крајеве. О њему је писао Вук Караџић у свом Речнику у коме казе да се код Срба овај понедељак зове 'Дружицало' јер у народу постоји обичај да се на данашњи дан момци и девојке окупљају и друзе. Треба уплести венчиће од цвећа и носити их у коси, а ко се кроз венац пољуби, постаће побратим тј. посестрима за ту годину. Или бар тако народ верује...

Тога је данас било и у насем школском дворишту где су ученици од И до ИВ разреда носили офарбано јаје и венчић од цвећа кроз који су се пољубили и тако себи нашли новог друга или другарицу тј. побратима или посестриму. Наши ђаци су тиме показали да један од највећих хрисћанских празника обилује многим лепим и занимљивим обичајима, које они, свакако, брижно чувају од заборава.

Снежана Ломигора