“Десанкини” наследници у Ваљеву на 48. смотри рецитатора Србије

У Ваљеву је 24. маја 2016.године одржана 48. смотра рецитатора Србије под слоганом „Песниче народа мог“. Организатори су Савез аматера Србије, Свез аматера Војводине, Министарство просвете, Вукова задужбина и град Ваљево.

Ученици „Десанкине“ школе млађег узраста, који су били учесници Покрајинске смотре рецитатора, Марко Јаџић II-2 и добитница похвале Табла Феста за песму Ива Раниславић II-1, били су и подршка свом другу из ОШ „Ј. Ј. Змај“ Радојковић Вуку, ученику III разреда, који је на ово такмичење дошао као најбољи рецитатор у Војводини. У конкуренцији тридесет пет такмичара, од којих је шесторо похваљено и троје награђено, сјајни Вук је освојио друго место! Критеријуме, по којима је стручна комисија: др Милорад Дешић, мр Верица Ракоњац Павловић, глумица Јасмина Аврамовић, вредновала такмичаре, у потпуности је задовољио Вук, јер је имао одличан избор песме, примерен узрасту, одличну акцентуацију и дикцију, природност, изражајност и сугестивност у рецитовању, а највишу оцену добио је и у остваривању мисаоно емотивних садржаја песме. Честитке на успеху упућујемо и учитељици Весни Радмановић као и Вуковој породици која пружа позитиван пример подршке детета и школи.

Похвале упућујемо и Поповић Александру и његовом ментору Милошу Попадићу из Ковина, који се такође такмичио у конкуренцији старијег узреста.

Након Смотре, ученици су са учитељицама Наташом Буљугић и Весном Рдамановић , посетили некадашње исходиште историје, данас стециште поезије – Бранковину. Постала је славна у Србији почетком 19. века по делима Кнеза Алексе, војводе Јакова и Симе и Алексиног сина, Проте Матеје, а век је завршен повратком Чика Љубе са светских путешествија.Споменици Ненадовићима и Персиди, удатој Карађорђевић, мајци Краља Петра Првог, стоје покрај цркве Светих Архангела, Протине задужбине из 1831.године.

С друге стране сеновите порте, понад школског потока, цветна је хумка Десанке Максимовић. Преко потока је стара „Протина школа“са музејском поставком о школству оних времена, „судница“ у којој је Прота делио правду, вајат у којем је рођен Чика Љуба и школа у којој је Десанка Максимовић, од оца Михаила учила прва слова и пошла у Ваљево и поезију. У Бранковини се 16. маја, на дан рођења највеће песникиње, додељује најзначајнија награда за песништво на српском језику. Ове године ју је добио изузетни Мошо Одаловић који је недавно био и уважени гост на „Данима ћирилице“ у Баваништу.

У организацији и подршку „Центра за културу Ковин“ који је обезбедио превоз и храну такмичарима, овогодишња Републичка Смотра рецитатора завршена је са ванредним успехом!